Zapomeňte na rozbalování ZIPů pomocí Windows

Titulní strana » Windows » Utility » Komprese

Zapomeňte na rozbalování ZIPů pomocí Windows

Autor recenze: Daniel Kočica, 2014-11-17

Píše se rok 2014, diskety již pomalu nejdou vidět ani v muzeu, kompaktní disky a DVD lidi používají k plašení ptáků na zahradách a pokud potřebujeme něco uložit pak to děláme na terabajtové pevné disky, které již dávno okupují naše počítače a nebo lépe na cloudové úložiště typu Dropbox.

Mohlo by se tak zdát, že komprimační nástroje již k ničemu nepotřebujeme. Opak je, ale pravdou a formát zip s námi přežívá stejně jako vinylová deska. Komprese ale i v dnešní době systémy brzdí. Komprimace stojí náš čas a energii, kterou počítač musí do vytvoření archívu investovat.

Pojďme si společně vyhodnotit efektivitu tří nejčastěji používaných nástrojů na našich počítačích. Konkrétně se podíváme na zoubek tomu vestavěnému ve Windows 7, dále oblíbenému WinRARu a nejmladšímu 7-zipu. Všem jsme dali za úkol „zabalit“ mix 2500 souborů o celkové velikosti 1170MB. Jde o standardní odpad, který se člověku průběžně shromažďuje na ploše a má dokonale reprezentativní charakter (malé soubory, velké soubory, multimédia, textové soubory, tabulky, ale i archívy, instalační soubory, databáze a podobně). Test probíhal na průměrném čtyř-jádrovém počítači se SSD diskem.

Vestavěná podpora ZIP ve Windows

Největší tragédie mezi všemi. Bez možnosti nastavit cokoliv proběhla komprimace tak neuvěřitelně pomalu, že jsem si během testu říkal že něco musí být rozbité. Použití tohoto způsobu důrazně nedoporučujeme, plýtvání energií a časem je značné.

 • čas komprimace 15:05 min, výsledná velikost 686MB
 • čas dekomprimace 1:30 min s tím že kvůli délce názvů souborů neproběhla celá

7-Zip

Do nejmladšího, volně šiřitelného a otevřeného nástroje 7-zip jsme dávali největší naděje. Potvrdil se předpoklad, že má nejúčinnější kompresní algoritmus. Rychlost však není nijak zázračná a je tedy na zváženou zda ho používat. Na první pohled nestandardní přípona .7z vás nemusí znervózňovat, soubory po vás „rozbalí“ kdokoliv i s WinRARem.

 • 7z, nejlepší komprese trvala 6:55, výsledná velikost 585MB!
 • 7z, normální komprese trvala 5:02, výsledná velikost 590MB
 • ZIP, normální komprese trvala 1:11, výsledná velikost 675MB
 • vytvoření archívu 7z bez komprese trvalo 0:11, výsledná velikost 1170MB

WinRAR 4

Osvědčená, tři roky stará verze WinRARu komprimovala v testu nejrychleji a výsledné velikosti archívů byly pouze o 10% horší než v případě 7-Zipu, nezbývá než WinRAR doporučit.

 • RAR, nejlepší komprese trvala 2:07, výsledná velikost 632MB
 • RAR, normální komprese trvala 1:50!, výsledná velikost 633MB
 • ZIP, normální komprese trvala 0:47, výsledná velikost 687MB
 • vytvoření archívu RAR bez komprese trvalo 0:11, výsledná velikost 1170MB

WinRAR 5

Nejnovější verze WinRARu zahrnuje i nový kompresní formát RAR5, ten ale prozatím vzbuzuje spíše rozpaky. V našem malém testu ponechal velikosti archívu prakticky stejné, samotná komprimace ale trvala déle. Pokud k tomu přidáme fakt že RAR5 není zpětně kompatibilní pak ho také nemůžeme doporučit.

 • RAR5, nejlepší komprese trvala 2:19, výsledná velikost 631MB
 • RAR5, normální komprese trvala 1:55, výsledná velikost 632MB
 • ZIP, normální komprese trvala 0:47, výsledná velikost 687MB
 • vytvoření archívu RAR5 bez komprese trvalo opět 0:11, výsledná velikost 1170MB

Závěr

 1. Pokud používáte pro kompresi a dekompresi vašich souborů vestavěný nástroj Windows pak na něj rychle zapomeňte. S ušetřeným časem dokážete jistě naložit lépe.
 2. Pokud chcete komprimovat co nejrychleji, pak se svěřte do rukou WinRARu a to klidně i starší verzi s tím, že není vůbec nutné volit nejlepší úroveň komprese a co víc, klidně sáhněte po formátu ZIP ve výchozím nastavení!. WinRAR ke stažení zdarma.
 3. Pokud preferujete co nejúčinněji kompresi pak používejte 7-Zip. 7-Zip ke stažení zdarma.
 4. Jestliže archívy spíše jen rozbalujete pak se opět vyhněte vestavěnému ZIPu ve Windows 7 kterému práce trvala 5× déle než konkurenci, rozbalení výsledných archívů trvalo všem ostatním programům shodně pouhých 18s..
Srovnání rychlosti a účinnosti kompresních nástrojů

Diskuze

Doporučujeme

7-zip náhled 7-zip
Volně šiřitelný a především nejúčinnější kompresní nástroj.
Zapomeňte na rozbalování ZIPů pomocí Windows náhled Zapomeňte na rozbalování ZIPů pomocí Windows
Test vestavěné podpory formátu ZIP ve Windows 7 dopadl tristně.
WinZip náhled WinZip
Nástroj pro práci s nejrozšířenějším kompresním formátem všech dob.
WinRAR náhled WinRAR
Nenahraditelný komprimační program, který z vašich dat udělá menší balíčky.