TOR – totální utajení vaší identity

Titulní strana » Windows » Bezpečnost » Síťová bezpečnost

TOR – totální utajení vaší identity

Autor recenze: Daniel Kočica, 2015-02-06

Systém Tor vám umožňuje se schovat před kýmkoliv kdo by se pokoušel vypátrat vaši identitu na internetu. Pokud máte co skrývat není zde asi nic jednoduššího co by vám v tuto chvíli umožnilo se tak instantně a důkladně zamaskovat.

Jak funguje Tor?

Systém Tor funguje zjednodušeně řečeno na principu „všichni jsme vinni“ a tedy, že aktivity jednoho uživatele maskují ostatní, kteří jsou do sítě zapojení.

Takže si do počítače nainstalujete malou serverovou a zároveň klientskou část tohoto programu. Pokud se připojíte nějakým programem k internetu (dejme tomu prohlížečem k nějaké stránce) pak se vaše klientská část propojí s jinými lidmi v síti Tor, kteří mají aktivovanou serverovou část a ti vám poskytnou možnost se za ně zamaskovat.

Odchozí data jdou jinudy než ta příchozí a zamaskovaní ve skutečnosti nejste jen za jedním, ale hned za několika jinými počítači. Podívejte se na schéma ze kterého to je patrné:

TOR schéma funkčnosti

Jak vidíte, tak pokud neprozradíte svou identitu jiným způsobem, pak jste skoro nedohledatelní. Vypátrat cestu k vašemu počítači by vyžadovalo tým lidí s hromadou mezinárodních povolení, kteří by zpětně museli cestu k vám zrekonstruovat.

To zní dobře, chci Tor, co pro to musím udělat?

V prvé řadě se rozhodnout co všechno ve skutečnosti v utajení chcete dělat:

  1. Tím nejjednodušším řešením je pouze stáhnout webový prohlížeč Tor Browser a pak už se o nic nestarat a jen si vesele užívat absolutní anonymitu při procházení webových stránek.
  1. Nebo si můžete nainstalovat pouze část přes kterou lidé procházejí nebo-li takzvaný RELAY, dále si můžete nainstalovat jen tu část která slouží jako koncový bod sítě tzv. EXIT a nebo se jen do sítě připojit pomocí části nazvané Bridge (Most) který vás k síti připojí.
  1. A nebo potřebujete kompletní řešení pro všechny programy, které používáte a stáhnete si EXPERT balíček obsahující vše.
TOR Browser

Závěr

Pokud jste extrémně paranoidní, pak nemůžete věřit ani TORu a raději udržujte síťový kabel daleko od zdířky síťové karty. Pokud na internetu neděláte nic co by vás muselo v případě odhalení mrzet pak pro vás taky Tor nemá smysl a jen brzdí počítač a připojení.

Pokud, se ale sem tam potřebujete schovat (například typicky pro zveřejnění nějakého anonymního názoru či dokumentů, které by vás v případě vašeho odhalení mohly stát kariéru či narušení vztahů) a to bez nějakého složitého nastavování, pak TOR vyzkoušejte. V ČR zřejmě neexistuje síla která by vás odhalila.

Všechny části systému TOR jsou ke stažení zdarma zde.


Diskuze

Dj Mato - 2015-02-07 09:54:48

otázka zní jaké jsou pak pingy a prodlevy,a když si člověk nainstaluje všechny ty "baičky" a doplŇky jaký jsou pingy ve hrách :D

odpovědět

Daniel Kočica - 2015-02-07 10:11:35

Můžu to pro zajímavost otestovat, ale pingy budou určitě strašné. Na druhou stranu anonymní hraní asi není to po čem lidi touží. Mě osobně připadá TOR praktický asi fakt jenom na to nahrávaní souborů nebo anonymní psaní když nechci aby někdo přišel na to že jsem to byl já. Čili bych sem tam využil jenom TOR browser. I když většina lidí by mě asi nedokázala identifikovat ani za obyčejným webovým anonymizérem jako je zend2...

odpovědět

Daniel Kočica - 2015-02-07 10:36:20

Takže pingtest v prohlížeči TOR dopadl skvěle, předpokládám že se to i mimo prohlížeč bude chovat stejně a rozdíl asi nepoznám, zajímavé, viz. poslední obrázek v galerii

odpovědět

Doporučujeme

TOR náhled TOR
Kompletní řešení pro maskování vaši identity na internetu.
TOR – totální utajení vaší identity náhled TOR – totální utajení vaší identity
Jak zamést stopy a instantně schovat sou identitu na internetu.
Tor browser náhled Tor browser
Prohlížeč na bázi Firefoxu maskující vaše chování na internetu.