Microsoft Office 2016 - minimalistická dokonalost

Titulní strana » Windows » Byznys » Kancelářské aplikace

Microsoft Office 2016 - minimalistická dokonalost

Autor recenze: Daniel Kočica, 2015-02-08

Tento týden Microsoft oficiálně uvolnil ke stažení zdarma zbrusu nový Office. Nese označení 2016 nebo chcete-li jen 16 a dostat se k němu můžete pouze pokud máte nainstalované Technické Preview Windows 10. Prozatím nejde o kompletní balík, ale o trojici těch nejpopulárnějších kancelářských aplikací – tedy konkrétně o Word, Excel a PowerPoint. Po pár dnech zkoušení lze konstatovat, že jde o další krok správným směrem.

Jak ho nainstalovat?

Všechny tři zmíněné aplikace naleznete v aplikaci Store (obdoba Google Play jak ho známe ze systému Android, ale pro Windows). Záludnost je skrytá v tom, že v TP Windows 10 existují dvě Store aplikace. Jedna je označená zelenou ikonou a druhá šedou s poznámkou (beta). Ta šedá je ta ve které uspějete, v té druhé můžete bloudit dle libosti třeba hodinu…

Který Store je ten správný

Minimalismus, dokonalost

První spuštění Office 2016 vám vyrazí dech. Avšak překvapivě ne žádnými grafickými orgiemi, ale naprostým opakem. Vše je minimalistické a v kombinaci s novými jednoduchými piktogramy Windows pro minimalizaci, maximalizaci a zavírání oken máte pocit jakoby jste se ocitli ve Windows 3.1, tedy na začátku 90 let minulého století. A není to vůbec na škodu.

Vše je učesané a zaškatulkované do kategorií na horním panelu. Nikde nic nechybí, ale hlavně nenadbývá. Jedná se o výsledek optimalizace pro malé displeje a dotyková zařízení, výsledek který se ovšem výjimečně povedl.

Word 2016 minimální okno

Technické provedení

Soubory jsou ve výchozím stavu ukládány a otevírány rovnou na Microsoft OneDrive, vybrat si ale můžete i lokální úložiště, případně ukládat do alternativního online úložiště (jako Dropbox a podobně). Výborné je, že se nemusíte starat o průběžné ukládání práce, protože je všechno kontinuálně ukládáno tak jak pracujete. Nemusíte tak myslet na ukládání a mimo jiné to přináší úlevu od otravného vybírání souborů pro obnovení v případě pádu systému.

Další novou funkcí je například možnost přepnout si Word do režimu čtečky elektronických knih. Praktická maličkost, která ale udělá radost nejen majitelům mobilních zařízení.

Samostatnou kapitolou je systém otevírání a ukládání jiných než nativních formátů (.docx, .xlsx atd) to se totiž neděje přímo na vašem počítači tak jak jsme tomu byli zvyklí doposud, ale vzdáleně na serverech Microsoftu. Díky tomu máme nejen jistotu, že jsou filtry pro převody vždy aktuální, ale ani nám zbytečně nezabírají místo na disku (vše oceníme o to více s příchodem office 2016 na mobilní zařízení)

Podporované formáty Excel 2016

Závěr

Z nových Office 2016 jsme jak už asi tušíte nadšeni. Revoluční změna vzhledu je osvěžující a mimořádně efektivní pro práci. Na druhou stranu je třeba podotknout, že se stejně jako v případě Windows 10 jedná i v případě trojice Word, Excel a PowerPoint 2016 teprve o fázi Preview (náhled) a vše se může podstatně změnit. Doufejme, že ne.


Diskuze

Doporučujeme

Microsoft Office 2016 - minimalistická dokonalost náhled Microsoft Office 2016 - minimalistická dokonalost
Zkušenosti s technickou ukázkou nového Microsoft Office 2016.
Libre Office náhled Libre Office
Balík kancelářských aplikací ke stažení zdarma a v češtině.
Open Office náhled Open Office
Freewarová varianta balíku Microsoft Office nabízí vše co vaše kancelář potřebuje.
Microsoft office 2010 náhled Microsoft office 2010
Kancelářský balík od společnosti Microsoft ve verzi 2010.
Microsoft Office 2013 náhled Microsoft Office 2013
Nejrozšířenější kancelářský balík ve verzi 2013.