PDFCreator ke stažení zdarma

Titulní strana » Windows » Byznys » PDF
Titulní strana » Windows » Domácnost a zábava » PDF

PDFCreator

Autor recenze: Daniel Kočica, 2014-11-30

Výzrálý pomocník všech kancelářských krys PDFCreator, který umožňuje převod či přímo tisk do PDF formátu ve své poslední verzi vypadá a funguje skutečně tak, že nebudete potřebovat žádný jiný. V této jednoduché recenzi vám popíšu vše od jeho historie, přes instalaci až po přehled funkcí které dnes creator nabízí.

Historie PDFCreator

Pokud bychom se trochu poohlédli po internetu, pak celkem snadno dohledáme verzi 0.2, která pochází z roku 2002. Vývoj PDFcreatoru či myšlenka na jeho vznik tak musela autory provázet minimálně od tohoto roku. Z počátku se, ale jednalo o opravdu nestabilní kus software, který nabízel prakticky jediné a to chvílemi ještě dost „nevychytané“ převádění souborů do PDF. Nejvíce podstatné jsou při tom tři faktory. To že již od začátku probíhal převod přes virtuální tiskárnu resp tzv. ghostscript (to je multiplatformní ovladač k otevírání a tisku PDF a PS formátů společnosti Adobe) dále fakt, že měl od začátku veřejně přístupný kód a v neposlední řadě že byl vždy ke stažení zdarma.

Po letech vývoje a získávání dalších a dalších spokojených uživatelů došlo ve vývoji aplikace PDF Creator k podstatnému přešlapu. Aby si pdfforge GmbH. (autor software) alespoň částečně vygeneroval z vývoje tohoto tehdy již populárního software vygeneroval alespoň nějaký zisk přidali do něj v roce 2009 nástrojovou lištu co se vám naroubovala do prohlížeče a na některé mohla alespoň psychologický působit jako nějaký vir (i když technicky o vir nejde protože si lištu uživatel musel sám nechat zatrhnutou k instalaci).

PDFCreator dnes

Dnes se již výrobce zdá se uklidnil a PDF creator je distribuován mnohem transparentněji. Máme zde verzi FREE, to je ta kterou si můžete stáhnout z odkazu v pravém sloupci, ta je zatížena reklamami které na vás vykouknou během instalace resp. v současnosti zde je reklama na druhý produkt stejného výrobce nazvaný PDF Architect a ten vám beztak doporučuji nainstalovat protože umí dále pracovat s již vytvořenými soubory PDF.

Podstatné je že v nejnovějším PDFCreator došlo k vychytání veškerých problémů, které si sebou táhl z minulosti. Podporuje operační systémy Windows i ve verzi 8.1 a to včetně 64bit (nativně jde ale stále o 32bit aplikaci). Podstatně bylo zpřehledněno uživatelské rozhraní, je plně v češtině a kromě základních funkcí svá vytvářená PDF i jednoduše podepíšete a tisknutí více dokumentů do jednoho je řešeno nově tak že stačí vytisknout více souborů za sebou a v nabídce na vás pak sama vyskočí volba zda tyto soubory zkombinovat do jednoho, přeházet jejich pořadí, promazat či vytisknout po jednom.

Instalace

Instalace není o nic jednodušší ani složitější než u kteréhokoliv jiného software. Stačí stáhnout, spustit instalátor a dokončit. Pozor si však dejte během instalace na výše avizované doplňkové programy, je na vás jestli jejich instalaci zvolíte nebo ne. U free verze se nelekněte délky instalace, kdy se vám v posledním okně zobrazí na cca 1 minutu reklama, jedná se o malou daň za takto užitečný program ke stažení zdarma.

Jak se s creatorem pracuje (vytváří PDF)

Je to jednoduché jako každé jiné tisknutí. V libovolném programu který umožňuje tisk (Word, Excel, ale i grafické programy, či prohlížeče internetu atd.) zvolíte Tisk, jako tiskárnu vyberete „PDFcreator“, nastavíte velikost papíru, barevnost a vytisknete. Následně na vás vybafne již samotné okno programu, kde si můžete vybrat kvalitu tisku, název souboru, popis, podpis, klíčová slova a uložíte. Pokud chcete tisknout více dokumentů do jednoho pak vytisknete i tento a tlačítkem „Spravovat“ je můžete sloučit do jednoho PDF o více stranách. Funkce v bodech:

  • vytváření PDF stejně jednoduše jako by jste dokument tiskli
  • jednoduché nastavení kvality PDF a tím i velikosti souboru
  • možnost nechat si stát dokumenty ve frontě a pak je mazat, slučovat, měnit pořadí atd.
  • kompatibilita se systémy Windows od XP po 8.1
  • jednoduché, do češtiny přeložené prostředí

Závěr

V současnosti by jste již nástroji PDFCreator jen těžko něco vyčítali a hledali technické chyby. Pozornému oku jistě neunikne slabší úroveň českého překladu, ale to je tak všechno. Následuje již jen bezproblémový chod a snadné vytváření PDF souborů odladěné roky a roky práce s jeho vývojem. I za to si od nás program odnáší zlaté ocenění, jde o nepostradatelný program který si zaslouží místo ve vašem PC.

Zlatá medaile programu PDFCreator

Podrobnosti o PDFCreator

Verze:2.0.0 Licence:Freeware Velikost:26 MB    Výrobce: pdfforge GmbH.    Požadavky: Windows XP (SP3), Pentium III, 512 MB,50 MB
3.5833333333333

PDFCreator 2.0.0
Stahuj (26 MB)
zkontrolovanoneobsahuje viry

Diskuze

Doporučujeme

Adobe Acrobat náhled Adobe Acrobat
Originální editor souborů ve formátu PDF přímo od Adobe.
PDF Architect náhled PDF Architect
Mocný a flexibilní pdf editor, který šlape na paty i Acrobat Pro.
PDFCreator náhled PDFCreator
Nástroj k převodu dokumentů do PDF, jednoduše jako běžný tisk.
Adobe Reader 11 náhled Adobe Reader 11
Oblíbený prohlížečka PDF souborů ve verzi 11 (XI).
Adobe Reader 10 náhled Adobe Reader 10
Starší verze nejrozšířenější čtečky PDF na světě.