DirectX ke stažení zdarma

Titulní strana » Windows » Ovladače » Grafické karty

DirectX

Autor recenze: Daniel Kočica, 2014-06-29

Všechny současné hry či různé multimediální aplikace využívají ke svému chodu sadu ovladačů Microsoft DirectX. Jak je již z názvu patrné, jedná se o produkt společnosti Microsoft. Je to nástroj, bez kterého se dnes již neobejdete a díky kterému dochází k maximálnímu využití možností vašeho hardware, a to jak po stránce nabízených funkcí, tak i po stránce výkonu.

Microsoft DirectX se, stejně jako většina jiných programů, stále vyvíjel a postupně vycházel ve stále novějších verzích pro nové operační systémy Windows. Microsoft, který si je vědom toho jak moc hráči potřebují DirectX ke svému životu jej nabízí ke stažení zdarma. Nicméně nové verze přímo spojují s nutností si pořídit nový operační systém! Takže od konce roku 2009, tedy od uvedení Windows 7 a potažmo zpětně Vista jste limitování jakou verzi si můžete nainstalovat (u Windows 7 jde konkrétně o DirectX 11, ve win 8 to bylo 11.1 no a nově v desítkách je vestavěna verze DirectX 12).

To jinými slovy znamená že musíte set-sakra uvažovat do budoucna co chcete hrát. Pokud si pořídíte starší hardware a nové Windows, budete limitování hardwarem, no a pokud nový hardware ale starší Widnows, tak budete limitování schématem uvedeným výše!

Špatné rozhodnutí ve volbě kterékoliv součásti vašeho PC vás tedy může přijít do budoucna dost draho, protože zjistíte že hra sice požaduje například verzi 12 a vy máte moderní grafickou kartu, ale váš Windows podporuje maximálně DirectX 11… zkrátka smůla.

Jak zjistit jakou máte verzi DirectX?

Nejde o nic velkolepého stačí spustit malou utilitu dxdiag, kterou by jste již rozhodně ve svém počítači měli mít nainstalovanou (minimálně od nějaké historické verze directx). Návod jak zjistit verzi DirectX naleznete na našem spřáteleném webu zde.

Další vývoj DirectX

Poslední dobou se také spekuluje o tom, že DirectX je ve skutečnosti díky své univerzální podpoře všeho hardware spíše brzdou moderních komponent než jejich pomocníkem a svět se tak začíná vracet k řešení „jedna komponenta – jedno rozhraní“, důkazem toho je například AMD Mantle, které na stejném hardware podává řádově lepší výsledky než DirectX.

Shrnutí

Ať jsou tyto spekulace pravdivé či nikoliv, bez Direct X se v 99% her dnes neobejdete a nezbývá než stahovat, alespoň že je zdarma.


Podrobnosti o DirectX

Verze:11 Licence:Freeware Velikost:103 MB    Nápověda: Microsoft    Požadavky: Windows Vista (32bit), Pentium III, 512 MB,300 MB
4.046511627907

Direct X
Stahuj (103 MB)
zkontrolovanoneobsahuje viry

Diskuze

Doporučujeme

PhysX náhled PhysX
Ovladače nebo spíše platforma pro herní fyziku jménem PhysX změnila herní svět.
ATI Radeon ovladače náhled ATI Radeon ovladače
Nepostradatelná součást počítače každého majitele grafické karty ATI.
DirectX náhled DirectX
Nepostradatelná součást každého systému nejen pro hráče.