Sweet Home 3D ke stažení zdarma

Titulní strana » Windows » Grafika » Modelování
Titulní strana » Windows » Grafika » Rendering

Sweet Home 3D

Autor recenze: Daniel Kočica, 2014-11-16

Program Sweet Home 3D je nástroj pro snadné modelování a renderování interiérů, který se čas od času hodí naprosto každému. Každý z nás totiž chce mít pěkně zařízený byt či dům, nicméně ne každý má dostatečně vytrénovanou či vrozenou prostorovou představivost na takové úrovni aby uměl vhodně a účelně navrhnout stavební úpravy, či rozmístit jednotlivé kusy nábytku tak, aby záměr co nejlépe pasoval a vyhovoval všem členům rodiny.

Proto pokud si chcete práci trochu zjednodušit a navíc se tak trochu ocitnout v roli architekta, stáhněte si zdarma program s názvem Sweet Home 3D, díky kterému pro vás bude navrhování interiérů opravdovou hračkou.

Rozhodli jsme se pro vás podrobněji tento slibný program otestovat a díky zkušenostem s programy ze stejného oboru snad i objektivně posoudit jak si stojí mezi konkurencí jako je třeba Sketchup.

Jak Sweet Home 3D funguje

Program Sweet Home 3D používá pro svou práci objektové projektování díky čemuž to co kreslíte ve 2D půdorysu (v základním nastavení horní okno) se zároveň ihned zobrazuje jako model i ve 3D okně pod ním. Jinými slovy zde nekreslíte nic čarami, ale rovnou modelujete stavební část vašeho projektu za pomocí zdí, či ploch ze kterých se později stanou stropy či podlahy. Stavařskou část doplňují i předem vymodelované otvorové výplně (okna a dveře) a základní zařízení typických místností jako jsou koupelna, wc, obývací pokoj, ložnice a kuchyně. Tento koncept se SH3D snaží držet od samého začátku kdy vznikl (rok 2006).

Samotný model tak jak jsme si ho popsali výše se vytváří příkladně rychle a především intuitivně. Nikde nemusíte otevírat a hledat nepřehledné nabídky, vše je otázkou klepnutí myši, dvojkliku, klávesy enter či esc. Následuje fáze ve které si můžete vytvořený interiér i takzvaně otexturovat což není nic jiného než aplikace materiálů a barev v již vytvořeném prostoru. A ani ve fázi texturování na vás Sweet Home nechystá žádnou past a sami rychle zjistíte, že jste si váš byteček nejen v rychlosti vytvořili ve virtuálním prostoru, ale že si můžete i vyfotit jeho materiály a barvy a tyto přenést do programu!

Pokud vás tato fáze bavila, tak tu následující budete milovat. Nastal čas objekt vybavit novým nábytkem. Sweet Home 3D obsahuje mnoho nadefinovaných kusů nábytku a na vás tak zbývá už jen jeho umístění dle vašich představ a potřeb. Práce je to na rozdíl od té v profesionálním CAD software k tomu určeném o poznání jednodušší a zábavnější a také o dost méně nákladná. Program je totiž volně šiřitelný a tudíž také ke stažení zdarma.

Je vám to málo?

Tím nejzásadnějším „tahákem“ je ale fakt, že zmíněný nábytek (to platí i pro modely jiných předmětů) nemusíte lovit jen na oficiálních stránkách programu či si je sami vytvářet, ale můžete si také naimportovat modely z jiných souborových formátů jako jsou .3DS, .OBJ či .KMZ a pokud navštívíte databanku jakou je 3D Warehouse, pak rázem zjistíte že máte k dispozici téměř kompletní sortiment nábytku firmy IKEA a dalších, podotýkám reálných výrobků, které si můžete zajít okamžitě koupit.

Profesionál může namítnout, že pro dosažení alespoň trochu konkurenceschopných 3D výstupů musíte s programem bojovat trochu déle než s placenými alternativami, ale to je obvyklá daň za jednoduchost. V bodech by se daly výstižně zásadní funkce popsat takto:

  • jednoduché ovládání, které si osvojí během chvilky i dítě
  • při práci vytváříte rovnou i 3D model
  • umí importovat předměty z jiných formátů

Závěr

Asi jste již pochopili, že si od nás Sweet Home 3D odnese velmi dobré hodnocení a je tomu opravdu tak. Vezměme v úvahu, že jde o volně šiřitelný a otevřený software o velikosti pouhých 40MB do kterého se podařilo vměstnat všechny důležité funkce z velkých CAD programů a také část z těch určených pro modelování a vizualizace. K tomu přidejme snadné ovládání a okamžité zobrazování ve 3D náhledu, jako velké plus ještě přimíchejme plnou českou lokalizaci a vítěz mezi nástroji pro domácí úpravy interiéru je před námi. S finálními výstupy se sice nemůže srovnávat s placenou konkurencí, ale o to tu v žádném případě nejde a zlaté ocenění si od nás Sweet Home 3D opravdu zaslouží.

Ocenění pro program Sweet Home 3D

Podrobnosti o Sweet Home 3D

Verze:4.5 Licence:GNU Velikost:40 MB    Homepage: sweethome3d.com Výrobce: eTeks    Požadavky: Windows 98, Pentium III, 256 MB,300 MB
4.75

SweetHome3D 4.5 win
Stahuj (40 MB)
zkontrolovanoneobsahuje viry

Diskuze

Doporučujeme

Windows 11 náhled Windows 11
Bude Windows 11 ke stažení zdarma jako upgrade, tak jak to známe z předchozí verze?
Blender náhled Blender
Volně šiřitelná aplikace pro modelování, rendering a vše co s tím souvisí.
Sweet Home 3D náhled Sweet Home 3D
Nástroj pro jednoduché modelování interiérů, který zvládne obsloužit každý.
Cinema 4D náhled Cinema 4D
Profesionální nástroj pro tvorbu 3D grafiky, zvládne vše od modelu až po rendering.
3ds Max náhled 3ds Max
Profesionální nástroj pro vytváření 3D modelů.