Poznáte rozdíl mezi různou kvalitou MP3?

Titulní strana » Windows » MP3 a Zvuk » Převod zvuku

Poznáte rozdíl mezi různou kvalitou MP3?

Autor recenze: Daniel Kočica, 2015-01-30

Pokud se někde začne hovořit nebo psát o formátu MP3 pak se vždy hned vyrojí dvě skupiny lidí. Ta první skupina bude do nekonečna tvrdit že MP3 hraje špatně a ta druhá skupina zase že mezi MP3 a CD není rozdíl.

Shnilou třešničkou na dortu skupiny první je, že často poslouchá CD, které vzniklo jako desátá kopie „originálu“ vypáleného z MP3. No a bizarním aspektem skupiny druhé je, že se v ní často objevují lidé, kteří kvalitu MP3 rozlišují jen podle jejího bitrate, případně za MP3 označují celý přehrávač, který nosí v kapse.

Pojďme spolu vytvořit třetí skupinu lidí. Takovou skupinu, která ví co a proč od MP3 očekávat!

Mýtus první – od MP3 se 128kbps výše nejde poznat rozdíl v kvalitě

Vyzkoušejte si to sami. Na stránkách nigelcoldwell­.co.uk/audio/ si najeďte na odstavec nazvaný jako Blindtest (test na slepo) a postupně si přehrajte soubory File 1 až File 5, seřaďte si je na první poslech od subjektivně nejhorší kvality po nejlepší a poté klikněte na „answer“ (řešení), kde se dozvíte, který soubor byl v jaké kvalitě uložen. Sami tak pochopíte, že i na tom nejhorším přehrávači dokážete rozeznat radikální rozdíl v kvalitě jednotlivých bitrate, ale i bezztrátové komprese.

Blindtest

Mýtus druhý – hudba z CD je vždy lepší než z MP3

Formát MP3 dokáže zmenšit originální zvukový záznam jednak díky tomu, že z audia vyřezává části zvuků, které jsou reprodukovány mimo slyšitelné spektrum průměrného člověka, dále například tak, že slučuje zvuky, které jsou shodné pro oba kanály sterea, ale hlavně tím, že na zvuk aplikuje ztrátovou kompresi při které rozbije zvuky na malé části a ty mezi sebou podobné pak sloučí do jednoho.

Z popisu už určitě tušíte, že toto může fungovat jenom v případě, že byl zvuk do MP3 zakódován poprvé. Pokud někoho napadne tuto MP3 vypálit zpět na CD a toto vydávat za originál, pak zde máme problém.

Problém je ale i v principu fungování audio CD. Samo o sobě je navrženo tak, že při lehkém poškrábání se poškodí jen malá část dat a hloupější přehrávač v jejich místech buďto na nepostřehnutelnou chvíli „zahraje ticho“ a nebo chytřejší přehrávač dokáže z kontrolních dat dopočítat chybějící kousek a nebo si ho v horším případě domyslí.

Neustálým kopírováním CD se tak přidávají další a další chyby a máme zde další problém.

Mýtus třetí – všechny MP3 hrají stejně

Zde se dostáváme na samotnou podstatu problému. Každý enkodér vytváří MP3 jinak. Pokud si vytvoříte MP3 ve dvou různých enkodérech tak každá bude nejen jinak velká, ale každá bude i hrát jinak. Enkodéry „šité rychlou jehlou“ vám sice dokáží vytvořit rychle MP3 soubor, ale ten je často tak zmrzačený, že je kvalita výsledné MP3 neposlouchatelná.

Závěr

Rozeznat rozdíl v kvalitě nastavení komprese MP3 dokáže i hluchý. Než slepě kopírovat a vypalovat CD z internetu je vždy lepší si pořídit originál a případně z něj si vyrobit MP3. No a když už se do vytváření vlastních MP3 pustíte, tak rozhodně s kvalitním enkodérem. Doporučit můžeme například freewarový program pro práci s audiem CDex, který v sobě integruje špičkový enkodér Lame a navíc umí hudbu zakódovat i do bezeztrátového formátu FLAC.


Diskuze

Doporučujeme

Windows 11 náhled Windows 11
Bude Windows 11 ke stažení zdarma jako upgrade, tak jak to známe z předchozí verze?
Poznáte rozdíl mezi různou kvalitou MP3? náhled Poznáte rozdíl mezi různou kvalitou MP3?
Za zkratkou MP3 lidé často vidí jen příponu souboru a to je špatně.
CDex náhled CDex
Legendární nástroj určený k vytváření MP3, FLAC, WAV a dalších souborů.