Windows 11

Titulní strana » Windows
Titulní strana » Windows » Utility » Operační systémy

Windows 11

Autor recenze: Daniel Kočica, 2021-06-29

Termín vydání nových Windows 11 se blíží a čím více o něm Microsoft hovoří a čím více se odhaluje nových funkcí Windows 11, tím více o něj vzrůstá zájem. Bude ke stažení zdarma nebo půjde o placený produkt? Bude alespoň Windows 11 ke stažení zdarma jako upgrade tak jak to známe z předchozí verze? No to se doteď neví nebo o tom Microsoft doteď úspěšně mlží.

Nové funkce

Mezi ty nejzásadnější již zveřejněné nové funkce Windows 11 (alespoň za nás) patří lepší management rozložení plochy kdy nově tlačítko pro maximalizace oken bude umět ukotvit aplikace do předem definovaných pozic podle šablon. I když jde o zdánlivě banální záležitost tak se majitelům velkých, širokých monitorů pořádně uleví, protože skončí nekonečné zápasy a přesvědčování Windows aby alespoň rozpůlili obrazovku.

Druhou zásadní funkcionalitu „jedenáctek“ bude nabízet přímá podpora aplikací určených pro Android. O použitelnosti této funkce Windows 11 rozhodne samozřejmě její implementace. Pokud budou android aplikace fungovat pod novým operačním systémem bez chyb, nepůjde nějak zásadně poznat, že je jejich běh emulován, a hlavně budou fungovat všechny aplikace bez chyb tak je tato funkce předurčena k úspěchu. Představa že si člověk přímo v okně Windows pustí WhatsApp, Messenger nebo nějakou hru, která byla doteď odkázaná na uzamčení v mobilu je lákavá.

Nový design

Zásadně má být přepracován i vzhled nových Windows 11. Konat se bude návrat k průhlednostem, zakulacení, hrátky se stíny a další které jsme znali u Windows 7. Zásadní bude i změna polohy tlačítka start které se má (a to včetně vyskakovací nabídky) nově usadit přímo doprostřed hlavního panelu. Nejde přitom o nepředvídatelný tah. Trh se pomalu ale jistě sytí velmi širokými monitory, kde lovení tlačítka start někde doslova o metr daleko od klávesnice začíná být absurdní. Co tato změna udělá s lidmi, kteří jsou zvyklí hlavní panel kotvit do pravého nebo horního okraje sice nevíme ale jak už to tak chodí, bude o tlačítku start rozhodnuto velmi brzy po uvedení.

Jak si nový Windows stáhnout

Prozatím nijak. Již velmi brzy by ale měla být uvolněna jedna z prvních stabilnějších verzí jako kandidát na vydání pro takzvané Insidery. Účastníkem Insider programu se může stát velmi snadno každý stávající majitel účtu MS. Něco málo o tom, zda bude Windows 11 ke stažení zdarma nebo alespoň jako upgrade stávajících desítek už, ale říká aplikace pro ověření kompatibility, kterou si můžete stáhnout tady. Pokud váš počítač projde ověřením tak se zdá, že pro vás bude brzy Windows dostupný.


Diskuze

vladimir - 2021-07-01 05:19:08

dobry den jestly bude dostupny windows 11 tak mi dejte prosim vedet mam zatim svuj win 10 home dekuji

odpovědět

Lukáš - 2021-07-11 17:39:29

Dobrý den jestli bude dostupný WINDOWS 11 tak mi prosím též dejte vědět děkuji já mám WINDOWS 10 pro.

odpovědět

Doporučujeme

Windows 11 náhled Windows 11
Bude Windows 11 ke stažení zdarma jako upgrade, tak jak to známe z předchozí verze?